Bendraukime
 

Mūza Rubackytė

Rūšiuoti pagal:

Biografija

Mūza Rubackytė

„Fenomenali menininkė, viena talentingiausių pianisčių. Jos grojimo manieroje žaibiški bermaniški efektai stebėtinai dera su barenboimiška garsų pilnatve.“

                                                                                                          Fanfare Magazine


Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatę Mūzą Rubackytę muzikinių varžybų sėkmė lydėjo nuo ankstyvos jaunystės. Laimėjusi sąjunginį pianistų konkursą Sankt Peterburge, ji daug koncertavo buvusioje TSRS, grojo diriguojant garsenybėms – A. Chačaturianui, N. Järvi, V. Gergijevui, P. Koganui, D. Kachidzei, V. Žordanijai, E. Klassui. Pianistė parengė daugiau kaip trisdešimt solo programų, trisdešimt penkis koncertus fortepijonui ir orkestrui. Ji įspūdingai nugalėjo varžovus prestižiniuose tarptautiniuose renginiuose: Liszto ir Bartóko pianistų konkurse Budapešte laimėjo Grand prix, Paryžiuje, konkurse „Les grands mâitres français“ („Didieji Prancūzijos meistrai“) – pirmąją premiją.

Įsikūrusi Paryžiuje M. Rubackytė dažnai koncertuoja Prancūzijoje su Tulūzos, Bretanės, Paryžiaus, Overno, Lorenės, taip pat Bazelio ir Ženevos (Šveicarija) orkestrais. Jos skambinimą dažnai transliuoja „Radio-France“, „Radio-Classique“ ir „Radio Notre-Dame“. Pianistė nuolat kviečiama į pasaulinio garso koncertų sales – Londono „Wigmore Hall“, Bonos „Beethoven Haus“, Paryžiaus „Salle Gaveau“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Varšuvos Filharmoniją, Prahos „Rudolfium“, Tokijo „Casals Hall“, Ženevos „Victoria Hall“ ir daugelį kitų. Virtuozė nuolat groja Šiaurės Amerikoje – „Santiago de Chile Opera“ ją kvietė devynis kartus; su didžiausiu pasisekimu grojo Kairo ir Aleksandrijos (Egiptas) operos teatruose. M. Rubackytės pasirodymai vyko Niuporto, Portlendo, Hiustono, Mineapolio ir Bermudos festivaliuose; ji koncertavo su Nešvilio, Virginijos, Teksaso, Detroito, Vašingtono, Bafalo, Portlendo, taip pat Singapūro, Malaizijos bei kitais orkestrais. „Ši menininkė dovanojo aistrą, ugnį ir griaustinį“, – rašė Bermudos spauda.


„Pianistės grojimas ir įrašai pakelia mus iki dangaus.“

                        Philippe van den Bosch, CD Review


Keliolikoje M. Rubackytės kompaktinių plokštelių, kurias įrašė „Briliant Classics“, „Lyrinx“, „Marco Polo“, „Melodija“ ir „Hungaroton“ kompanijos, įamžinti D. Scarlatti, J. S. Bacho, L. van Beethoveno, F. Schuberto, F. Liszto, J. Brahmso, S. Prokofjevo, M. K. Čiurlionio ir kitų kompozitorių opusai. Daugelį metų pianistė garsėja kaip Liszto kūrinių atlikėja. Prancūzų įrašų kompanija „Lyrinx“ 2000–2004 m. išleido keturis šio kompozitoriaus kūrinių albumus („Šėtoniškasis kelias“, 2002; Koncertinių etiudų rinkinys, 2002; Kūriniai ir transkripcijos fortepijonui, 2003; „Klajonių metų“ trijų SACD rinkinys, 2004), visi jie buvo labai gerai įvertinti. „Klajonių metų“ albumas sulaukė išskirtinio dėmesio. Kritikai gyrė pianistės techniką, subtilų garso išgavimą ir ypatingą jautrumą Liszto muzikai. „Fanfare Magazine“ rašė, kad M. Rubackytė yra viena iškiliausių nūdienos Liszto interpretatorių.

„Trijuose „Klajonių metų“ sąsiuviniuose Lisztas atsiskleidžia skirtingais pavidalais: tai nutrūktgalviškas virtuozas, bardas, poetas lyrikas, bauginantis mistikas ir paslaptingas eksperimentuotojas. Ne visiems pianistams pavyksta sėkmingai atskleisti šiuos charakteringus bruožus, tačiau Mūzos Rubackytės transcendentinis muzikos įkūnijimas varžosi su pripažintomis Lazario Bermano (DG), Aldo Ciccolini (EMI) ir kitų interpretacijomis <...>. Jos „Klajonių metai“ prilygsta patiems geriausiems įrašams.“

                                                                                   BBC Music Magazine


„Kalbėdami apie Mūzą Rubackytę, negalvojame apie prizus, talentą ar lūkesčius, bet prisimename „Klajonių metus“; juos savitai atliko viena didžiųjų pasaulio pianisčių, tobula artistė, gimusi interpretuoti Lisztą. <...> Mūzos Rubackytės „Klajonių metai“ – unikali ir nepakartojama kelionė į Liszto šalies širdį.“

                                                                                   Fanfare


„Nepaprastai jautri ir inteligentiška muzikė, subtilumu ir rafinuotumu bei didžiule tembrų įvairove prilygstanti geriausiems kada nors „Klajonių metus“ įrašiusiems pianistams“

                                                                                   Chicago Tribune


„F. Liszto „Klajonių metų“ Mūzos Rubackytės paskambinta versija <...> tiesiog pribloškė. Tai nepamirštamas atlikimas, vertėtų jį įamžinti marmuro paminklu <…>“

                                                                                   CD French Review


Tarptautinį pripažinimą pelniusi pianistė, Vilniaus ambasadorė Mūza Rubackytė yra ir pedagogė, kultūros veikėja, tarptautinių konkursų steigėja bei žiuri narė. Vaisingai darbuodamasi šiuose veiklos baruose, ji stengiasi propaguoti Lietuvos muziką ir formuoti teigiamą mūsų valstybės įvaizdį užsienio šalyse. 1994 m. kompanijai „Marco Polo“ išleidus M. Rubackytės įgrotų M. K. Čiurlionio kūrinių dviejų CD albumą, lietuvių klasiko muzika garsinama visame pasaulyje. Pianistė parengė ir įvairiuose festivaliuose skambino Čiurlionio Styginių kvarteto transkripciją fortepijonui. Ilgametis Lietuvos kultūros garsinimas Paryžiaus tarptautinėje mugėje „Musicora“, dalyvavimas Europos projektuose, straipsniai, interviu, konferencijos,– tai talentingos asmenybės kūrybinės raiškos sritys.

2003 m. M. Rubackytė atliko koncertų ciklą „M. K. Čiurlionis ir O. Milašius“ su garsia prancūzų kino ir teatro aktore Françoise Fabian. Pianistė yra parengusi dešimties eterio valandų ciklą apie Lietuvos muziką, kurį transliavo „Radio France“. Jos vardą mini „American Music Guide“ ir „Dictionnaire des interprètes“. 2006 m. „Wigmore Hall“ buvo įgrotas bei išleistas Beethoveno ir Skriabino kūrinių rečitalis, taip pat Šostakovičiaus 24 preliudų ir fugų dvigubas albumas („Brilliant Classics“).


„Mūza Rubackytė yra fortepijono poetė. Jos skambinimas gali virsti tikru siautuliu. „Appassionatoje“ ji savo jautria ranka tarsi maišo kunkuliuojantį raganos puodą <…> Kalbančiais klavišais pianistė perteikia sielos dramą, kurios atgarsiai juntami ir antrojoje dalyje.“

                                                                                                          Berliner Morgenpost


Pianistė dalyvauja Lietuvai svarbiuose renginiuose visoje Europoje. Ji apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos medaliu „Už nuopelnus Lietuvos kultūrai“, 2005 m. pelnė Vyriausybės premiją ir „Lietuvos tapatybės“ projekto  „Lietuvos Mūzos“ titulą. 2006 m. už profesinį meistriškumą, nacionalinės kultūros propagavimą, koncertinę bei visuomeninę veiklą M. Rubackytei suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

2007 m. „Lyrinx“ išleido keturioliktą CD „Mūza Rubackytė „Live“ in Marseille“ („Mūzos Rubackytės koncertas Marselyje“). Sėkmingi metai džiugino gastrolėmis, tarp kurių įsimintina kelionė į Argentiną, koncertas milžiniškoje keturių tūkstančių vietų „Teatro Grand Rex“ salėje; čia su „Teatro Colόn“ orkestru ji atliko abu Liszto fortepijoninius koncertus.

2008 metų pianistės veikla įspūdinga: rečitaliai Paryžiaus „Salle Gaveau“ ir Dvořáko salėje Prahoje, Didžiosios Britanijos miestuose ir „Wigmore Hall“ Londone, solo pasirodymai ir F. Chopino Pirmasis fortepijoninis koncertas su Oklendo simfoniniu orkestru Naujojoje Zelandijoje. Tai ir gastrolės Pietų Amerikoje – Peru bei Argentinoje, koncertai su Buenos Airių „Teatro Colón“ orkestru, Liszto fortepijoniniai koncertai gastroliuojant po Europą su Prancūzijos Prezidento orkestru („La garde Républicaine“) ir paryžiečių pamėgtoje „Chapelle des Invalides“ salėje. Liszto kūrinių vakarai su Lozanos simfoniniu orkestru Viktorijos salėje Ženevoje, koncertai kituose Šveicarijos miestuose. Pianistės vadovaujami meistriškumo kursai bei koncertai vyks Pirėnų „Piano Pic“ festivalyje ir Portugalijos Vianoje, ji taip pat skambins daugelyje kitų vasaros renginių. Svarbios atlikėjos gastrolės planuojamos rugpjūtį; sudarytas kontraktas su Detroito (JAV) simfoniniu orkestru ir įžymiuoju dirigentu L. Slatkinu. Sezono pabaigoje klausytojus nudžiugino nauja C. Francko fortepijono ir kamerinės muzikos kompaktinė plokštelė, drauge su Valstybiniu Vilniaus kvartetu įrašyta „Brilliant Classics“.

Pavasarį M. Rubackytė grįžo iš tarptautinio F. Liszto pianistų konkurso Olandijoje. Jo vertinimo komisijos narei teko keliauti per tris žemynus, nes 2007 m. rugsėjį pradėta pasaulinė dalyvių atranka vyko Šanchajuje, Utrechte ir Niujorke. Beje, šių F. Liszto varžybų nugalėtojo viešnagė numatyta ir mūsų šalyje, koncertas įtrauktas į „Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009“ renginių programą.

 

Lietuvos nacionalinės filharmonijos inf.

AUKSINIS DISKAS 2008, Rubackytė, Prudnikovas, Martinaitytė, Mockūnas, Sostinės vario kvintetas
LMS
Mūza Rubackytė (fortepijonas), Vladimiras Prudnikovas (bosas), Sabina Martinaitytė (mecosopranas),
Perkamiausios prekės
M. K. Čiurlionis. Simfoninės poemos Jūra, Miške ir kantata  De Profundis
LMS
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras; diriguoja Juozas Domarkas
20.00 €
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
Audronė Žigaitytė
2024 MUZIKOS BARAI - leidinio prenumerata
30.00 €